Vi har räknat på att det är 240 arbetsdagar på ett år.

Om du går ut och äter, och lunchen kostar 95 kr per dag så blir det 22.800 kr på ett år.

Om du istället beställer en matkasse som innehåller recept och mat för 4 personer och 5 dagar så blir priset 895 kr per vecka. Vi har då räknat med en ekologisk matkasse från Ecoviva.
240 dagar = 48 veckor.

Matkassen kostar då 42.960 kr per år.
Men då är det middag eller lunch för 4 personer. Alltså tar vi 1/4 del av priset för att räkna på din lunchlåda.
Lunchen kostar då 10.740 kr med hemlagad ekologisk mat.

En skillnad på 12.060 kr som du kan göra något annat kul för och samtidigt värna om ett hållbart sätt att äta. Ekologiskt och mycket nyttigare än en de flesta lunchrestauranger erbjuder.

Med en kul, snygg och praktiskt matlåda så blir det ännu roligare och vi garanterar att andra kommer att lägga märke till ditt val, och kanske du även lyckas stimulera fler att göra samma sak?! Bra tycker vi 😉

Bilden visar en matlåda insvept i en Japansk Furushiki. Furushiki är ett kvadratiskt tygstycke som knyts runt matlådan och fungerar som väska för att bära med sig sin lunch och eventuella mellanmål.

Leverans 2-3 dagar, få varan innan du betalar, fraktfritt över 100 kr Avvisa